Program profilaktyki raka piersi
Program profilaktyki raka piersi

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.


Inne czynniki ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny,
- mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub/i BRCA 2,
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,
- późna menopauza po 55 roku życia,
- urodzenie dziecka po 35 roku życia,
- bezdzietność,
- poprzednie leczenie z powodu raka piersi,
- leczenie z powodu innych schorzeń piersi.

 

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Tylko nie wykryty w porę i nie leczony nowotwór piersi jest śmiertelny.
Wczesne wykrycie umożliwia całkowite wyleczenie. Mammografia jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, nie wymaga także żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu.
Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza.

Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie! 

Menu

Start

MZOZ

POZ

RTG

Specjalistyka

Ambulatorium

Profilaktyka

DPS

Galeria

Rehabilitacja

Spacer

Kontakt

 

Partner

87-800 Wlocławek, ul. Kilińskiego 16
54 2311062